Головна


Меню сайта
Головна
Любіть Україну...
Про наше місто
Новини
Дистанційне навчання
Цивільний захист
Відео
Фотоальбом
Прозорість
Освітня програма
Пошук
Архів новин

Наша адреса
вул. Ярослава Мудрого, 54,
м. Біла Церква,
Київська область,
09107
Тел/факс: 5-19-77

Адреса сайту: http://www.gimnasi1-biltse.com.ua
Електронна пошта: 1gimnasi-bts@ukr.net


Мова сайта

English French German Russian Ukrainian


Календар свят і подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняМузей гімназійної освіти м.Білої Церкви
Історія виникнення та розвитку білоцерківських гімназій
.
Історія виникнення та розвитку білоцерківських гімназій
Після 82-річної перерви в Білій Церкві відновила свою діяльність Білоцерківська гімназія, яка покликана дати учням ґрунтовні знання, підготувати їх до самостійного життя в ім’я розбудови Української держави. Білоцерківська гімназія має своє глибоке коріння.

У Білій Церкві на базі єзуїтського колегіуму в середині 1770-х років було засновано повітову школу.

Бурхливий розвиток гімназійної мережі на Правобережжі закінчився з початком першого польського повстання (1830 р.). Першим кроком стало закриття монастирських шкіл та гімназій, які існували на теренах правобережної України. Якби не збіг обставин, то Біла Церква довго б не мала середнього навчального закладу, однак містечку сприяли бажання графа Браницького мати гімназію в містечку, а також незадовільний стан приміщень Вінницької гімназії.

Вінницька гімназія існувала з жовтня 1814 року. У 1825 році вона була найбільшою серед гімназій України. У ній навчалось 578 учнів, тоді як у Харківській – 273, Київській – 65, Полтавській – 104 учні.

Причиною переведення Вінницької гімназії в Білу Церкву був жалюгідний стан будівлі Вінницької гімназії після пожежі 40-х років ХІХ століття, і російський уряд не хотів давати коштів на відновлення або спорудження нового приміщення Вінницької гімназії, тому що хотів зменшити польський вплив серед освічених верств населення.

Від остаточного зникнення Вінницьку гімназію врятував граф Владислав Ксаверійович Браницький. Саме йому вдалося вирішити питання про переведення Вінницької гімназії в Білу Церкву.

Гімназія містечка Білої Церкви Київської губернії Васильківського повіту заснована на підставі високого повеління царського уряду, яке було видане 11 грудня 1842 р., і Вінницька гімназія 1 липня 1847 року була переведена до нашого міста.

На наш погляд, причин переведення гімназії із Вінниці в Білу Церкву графом Браницьким було дві: по-перше, гімназія давала містечку Біла Церква в п’ять разів більше прибутків; по-друге, вона створювала умови для здобування освіти дітям дворян та іншим, наближеним до Браницьких .

Граф Браницький вирішив пристосувати під гімназію територію колишнього єзуїтського монастиря та повітової школи. Реконструкція старих будівель та зведення нових гімназійних корпусів розпочалося 1843 р. під керівництвом архітектора Вольмана. І 19 серпня 1847 року приміщення Білоцерківської гімназії були висвячені високопреосвященним Філаретом, митрополитом Київським і Галицьким. Того ж року частина вихованців Вінницької гімназії та багата єзуїтська бібліотека були переведені до Білої Церкви.

Гімназійний комплекс складався з трьох корпусів: головного трьохповерхового, в якому були класи на 156 учнів, бібліотеки, фізичного кабінету та квартири інспектора, й двох кам’яних двохповерхових флігелів, де розміщувалися закриті заклади.

Утримання Білоцерківської гімназії протягом усієї історії її існування здійснювалося державою з бюджету Міністерства народної освіти. Також кожного року граф Браницький зі свого капіталу, який поклав у банк, виділяв 2000 срібних рублів. Деякі кошти надходили у вигляді плати за навчання учнів, що становила 40 рублів на рік, хоча частина учнів навчалася за державні кошти і частина була на утриманні графа Браницького. Важливою для Білоцерківської гімназії була посада попечителя чи куратора. ЇЇ обіймали багаті місцеві поміщики, що робило їх одночасно й значними меценатами.

Після смерті у 1846 році графа Владислава Ксаверійовича Браницького посаду куратора зайняв Васильківський повітовий маршалок Едмунд Руліковський . Він був із багатої родини Руліковських, дідичів Мотовилівського маєтку. Ця родина відзначилася великим науковим внеском. Один із братів Едмунда - Вацлав Руліковський – був відомим геральдиком, інший – Едвард-Леопольд Руліковський - був відомим істориком, археологом, етнографом.

Наприкінці 1850-х – початку 1860-х років почесним куратором Білоцерківської гімназії був граф Владислав Браницький , молодший син графа Владислава Ксаверійовича . Він був відомим меценатом науки й сам займався дослідженням, багато офірував на наукові дослідження на полі орнітології, ботаніки та інших природничих наук, якими захоплювався його брат Костянтин Браницький. З величезної колекції, яка згодом утворила Музей Браницьких у Варшаві, була складена й природнича колекція, яку брати подарували Білоцерківській гімназії.

У початковий період свого існування Білоцерківська гімназія була класичною, в ній викладалися дві мертві мови – давньогрецька та латина. Згодом її статус змінився. Білоцерківська гімназія була у віданні Міністерства народної освіти Росії. Народ прозвав її графською , тому що всі службовці, починаючи від директора і закінчуючи сторожем, залежали від щедрості графа Браницького. Багато службовців, у тому числі перший директор Білоцерківської гімназії Аристарх Яковлєв, переїхали з Вінниці. З 1847 по 1862 роки гімназія мала 3-х директорів: Яковлєва, Науменка, Вилуєва. Останній пробув на посаді кілька місяців.

При перших трьох директорах Білоцерківська гімназія була в не дуже доброму стані як у господарському, так і в організації навчально-виховного процесу. У Білоцерківській гімназії працювали різні вчителі: старші вчителі ( в 1848 р. – 7 осіб), молодші вчителі (4 особи), вчителі Закону Божого ( 1 – православного віросповідання, 1 – римо-католицького), один учитель малювання. На 1848 рік учителі та дирекція мали різні соціальні статуси. Найбільше було дворян, були й міщани та купці. Учителі мали також і різне віросповідання: православні, католики, євангелісти.

Більшість учителів до 1861 року, тобто до приходу нового директора М. Чалого, до своїх обов’язків ставились несерйозно. При таких учителях Білоцерківська гімназія за 1847 – 1862 роки займала одне з останніх місць у Київській губернії. Попечитель Київського навчального округу Микола Пирогов, який відвідав Білоцерківську гімназію, хотів перетворити її в штрафну, тобто для навчання у ній усіх неповнолітніх злочинців Київського округу. Білоцерківська гімназія протягом перших 15 років свого існування задовольняла потреби тільки місцевої шляхти.

Спочатку тут навчалося дуже мало дітей, тому що багато гімназистів перейшло в сусідню Немирівську гімназію, а частина - в Київські гімназії. А ті учні, які закінчили Білоцерківську гімназію, працювали в маєтках Браницьких, тому в гімназії був сильний польський вплив: на одного православного гімназиста припадало три католики. Найбільше було дворян, тому що граф Браницький бажав, щоб працівники його маєтку та люди, що були йому близькі, були освіченими.

Отже, у Білоцерківській гімназії найбільше було ополячених дворян або таких, що мали польські корені, серед яких більшість були римо-католиками. У грудні 1861 року директором Білоцерківської гімназії став Михайло Чалий. Він намагався зменшити польські впливи в Білоцерківській гімназії. М. Чалий почав із того, що ліквідував, а точніше, передав польські книги в інші бібліотеки і намагався створити бібліотеку, як учнівську, так і фундаментальну, із російських книг. Він намагався зробити більший православний вплив у гімназії, опираючись на селянських дітей. М. Чалий із пожертвувань різних осіб зробив невеликий склад книжок і брошур переважно російською мовою і роздавав їх селянським дітям. З цією метою при Білоцерківській гімназії було відкрите приходське училище.


Дане училище було засноване у липні 1863 року. Воно розмістилось у приміщенні гімназії і мало один клас. У ньому навчалися селянські діти, найздібніші з них вступали до Білоцерківської гімназії, а решта верталася додому і займалася сільським господарством.

У приходському училищі в 1864 році навчалось 44 учні. Директор залучав до училища селянських дітей для того, щоб зменшити католицькі та польські впливи, а також для підвищення рівня освіти в гімназії. Михайло Чалий піклувався про приходське училище. Він доводив до вищого начальства те, що батьки учнів цього закладу не мають змоги оплачувати за навчання дітей. І всі ці учні можуть залишити гімназію, якщо їм не допоможе уряд і не виділить стипендію в найменшій сумі 25 – 30 рублів, як це було зроблено для єврейських дітей.

Згодом, 19 лютого 1864 року, М. Чалий завів „ синю книгу”, в яку вносилися пожертвування на стипендію селянським дітям, майбутнім гімназистам. За один раз було зібрано 200 рублів. Саме при М. Чалому почалася зміна викладацького складу гімназії. Прийшло багато нових талановитих вчителів, яких мало цікавили п’янки, ігри в карти та інші сумнівні забави. Після всіх відповідних замін у гімназії щовечора відбувалися різні зібрання, де читали журнали, вели наукові дискусії. Деякий час навіть існував навчальний гурток, на засіданні якого обговорювалися всі наукові та вчительські новинки. Це та багато інших нововведень підвищувало рівень викладання в гімназії, і поступово престиж Білоцерківської гімназії зростав.


У 1863 р. при гімназії був скасований закритий виховний заклад. Усі приміщення, в яких жили учні, розподілялись між учителями, а майно було продане. Виручені за нього гроші були використані на потреби гімназії, у зв’язку з чим значно покращилися умови проживання вчителів. Це позитивно вплинуло і на навчально-виховний процес.

У Білоцерківській гімназії, особливо при директору М. Чалому, зверталася увага на релігійне виховання гімназистів. За його пропозицією і наполяганнями почалося створення гімназійної церкви. Вона була відкрита в 1868 р. і названа на честь святих апостолів Архипа і Філімона. Церква знаходилася на третьому поверсі головного корпусу гімназії і могла помістити 500 осіб.

Відкриттю гімназійної церкви передувало досить об’ємне листування різних осіб через консисторію, яке віднайдене нами в її архівному фонді. Митрополит Арсеній, відкриваючи новий храм у Білоцерківської гімназії, мав намір забезпечити його окремим причтом.

Ще з початку проектування храму в споруді Білоцерківської гімназії він відстоював і храм святих апостолів Архипа і Філімона. Проте попечитель Київського навчального округу князь О. Ширинський-Шахматов наполягав на неможливості відкриття нової вакансії для священика, пояснюючи це нестачею коштів у гімназії і тим, що, на його думку, обов’язки настоятеля гімназійної церкви для користі вихованців повинні бути невіддільними від обов’язків законовчителя гімназії. Водночас він пішов на компроміс, розпорядившись гімназійному начальству зібрати певну суму грошей для матеріального забезпечення законовчителя. Князь обіцяв, що в Білоцерківській гімназії буде зрівняна оплата законовчителя з іншими вчителями. Було обіцяне помешкання в приміщенні гімназії. Проте попечитель поставив таку умову: законовчитель повинен відмовитись від парафії і присвятити себе гімназійним справам.

Тут же князь попросив благословення на освячення храму Білоцерківської гімназії в ім’я апостолів Архипа і Філімона. Ці небесні покровителі подобалися князю тим значенням, яке вони мали для християнської церкви в перші століття ії існування. Архип був єпископом у Колоссах і сподвижником апостола Петра. Філімон був багатим громадянином, саме в його оселі збиралися християни для спільної молитви. Загинули обидва під час гонінь за імператора Нерона.

Пропозицію князя митрополит надіслав до Санкт-Петербурга для отримання дозволу від Синоду. І 17 вересня 1865 року Київський митрополит повідомив князеві про те, що дозвіл з Петербургу на відкриття храму вже отримано. Він зазначив також і про дозвіл св. Синоду Єпархіальним архієреям самостійно благословити будівництво домових храмів та церков у казенних, навчальних та благодійних закладах. І тому проект храму Архипа й Філімона в Білоцерківській гімназії, побувавши в Петербурзі, повернувся без розгляду із роз’ясненням того, що дозвіл на влаштування гімназійної церкви залежить від самого митрополита.

Відкриттю церкви сприяли різні особи, особливо графи Браницькі. Вони пожертвували для гімназійної церкви різне церковне начиння. Євангеліє для церкви, а точніше для гімназії, подарував у 1847 р. митрополит Філарет. Із осіб, які зробили великий внесок у створення церкви, можна відзначити вчителя малювання Івана Осмоловського. Він був відомий як іконописець навіть за межами Київської губернії.

До часу прибуття Чалого дітей селян було 2-3 чол. у гімназії, та вже у 1869 р., в останній рік директорування Чалого, - 41 чол.. Крім того, щоб послабити польський вплив у гімназії, при Чалому було організовано прийом у гімназію дітей-євреїв. Якщо в 1862 р. дітей-євреїв було так само мало, як і селянських, то в 1869 р. – 21 дитина.

У 1865-1866 н.р. Білоцерківська класична гімназія була перетворена в реальну, тобто в цій гімназії викладалися переважно точні та природничі науки. У Білоцерківській реальній гімназії завдяки старанням викладачів математики, природничих наук та дирекції закладу було створено гарну матеріальну базу, що сприяла перетворенню закладу в реальну гімназію не на словах, а на діях. У гімназії була обладнано метеорологічну обсерваторію, хімічну лабораторію. Вони були створені за гімназійні кошти, що передбачалися на придбання посібників, і тільки невелика сума виділялася з тих грошей, що йшли на навчання.

Метеорологічна (фізична) обсерваторія розвивала уяву гімназистів, служила для спостереження ними різних фізичних явищ, і це сприяло кращому засвоєнню фізики та географії. Хімічна лабораторія при гімназії була створена в кінці 1870 року. Вона знаходилася в одному з двох флігелів гімназійного будинку, була обладнана різними приладами для теоретичних та практичних занять. Заняття проводилися після обіду під наглядом учителя.

Крім того, при гімназії була облаштована й зоологічна кімната, в якій учні вивчали будову тварин. 6 листопада 1869 р. була відкрита чотирикласна жіноча прогімназія. Білоцерківська жіноча прогімназія розміщувалася в приміщенні, що було прибудоване до реальної гімназії і відділене від неї, мало окремий вихід. Також було відділено частину гімназійного саду для жіночої прогімназії, який використовувався для прогулянок учениць.

У 1870-1871 н.р. у прогімназії навчалося 63 учениці Директор Білоцерківської реальної гімназії був одночасно директором жіночої прогімназії, при якій були дві наглядачки, а предмети викладали вчителі реальної чоловічої гімназії, а також жінки-викладачки, що працювали по найму. У прогімназії та чоловічій гімназії викладалися ті ж самі предмети. Відмінність полягала в тому, що для дівчат було введено ще й предмет ручної праці. У 1870 р. Білоцерківську жіночу прогімназію відвідав попечитель Київського навчального округу, який відзначив добрі її успіхи.

Приписом попечителя Київського навчального округу від 13 червня 1872 року Білоцерківська реальна гімназія була перетворена на реальне училище. Учні реального училища після його закінчення навчалися в різних вищих навчальних закладах: Київському університеті, Військовому училищі, Петербурзькому технологічному інституті, Варшавському університеті. При перетворенні гімназії в реальне училище значно покращилася дисципліна учнів, збільшилася їх кількість. Це пояснюється тим, що в даному закладі не викладалися грецька та латинська мови, вивчення яких викликало в дітей певні труднощі.


На 1 січня 1876 р. в реальному училищі навчалося 515 учнів. У 1883 році – звортній процес і училище поступово зреформоване у класичну чоловічу гімназію. Остаточно Білоцерківське реальне училище було перетворене на класичну гімназію у другій половині 1890 р. У другій половині 1891 р. у чоловічій гімназії було введено 8-й клас. Білоцерківська жіноча прогімназія за розпорядженням Міністерства народної освіти від 9 квітня 1886 р.була перетворена на жіночу гімназію [ 16, Арк.. 352 ]. Таким чином, на базі Білоцерківського реального училища утворено дві гімназії – чоловіча та жіноча.

Жіноча гімназія мала сім класів. Сьомий клас жіночої гімназії був відкритий у 1888 р. У перший рік існування у жіночій гімназії навчалося 155 учениць. Соціальний та релігійний склад жіночої гімназії мав свої особливості: тут переважали діти міщан, які були православними. Це пояснюється тим, що після скасування кріпацтва відпала потреба в багатьох посадах у маєтках Браницьких, і поступово польський вплив у місті зменшувався. Кількість усіх вихованок жіночої гімназії протягом усього часу її існування не перевищувала 300 учениць.

Білоцерківська жіноча гімназія мала свою начальницю, яка підпорядковувалася директору чоловічої гімназії. Вона утримувалася за рахунок державних коштів та збору плати за навчання. Учениці платили як за обов’язкові, так і за необов’язкові предмети. За обов’язкові предмети платили 40 руб. на рік, а за необов’язкові таким чином: німецька і французька мови – 10 руб. на рік, малювання – 5 руб. на рік.

Особливістю навчання жіночій гімназії було те, що вона не давала права вступати до вищих навчальних закладів. Гімназистки після її закінчення могли бути домашніми вчителями та виховательками.

У такому вигляді гімназії проіснували до Української революції. З деякими змінами ще працювали до створення на базі їх сільськогосподарського технікуму та ще кілька років паралельно з технікумом. Біла Церква у кінці XIX – на початку XX ст. було єврейським містечком ,але закладу, де могли б навчатися єврейські діти, не було. І тому єврейська громада постійно клопоталася, щоб в містечку відкрили приватну гімназію, мотивуючи це тим, що дітей відправляти далеко за межі міста дуже небезпечно. Вони ставали відірваними від сім`ї, а це мало негативний вплив на виховання і здоров`я.

19 листопада 1916 року був даний дозвіл доктору Мітліну відкрити приватну єврейську чоловічу гімназію. Заняття розпочалися 28 листопада 1916 року. Білоцерківська єврейська чоловіча гімназія мала свій статут (Додаток 3). Її засновником і утримувачем був доктор медицини Мендель Мітлін. Вона утримувалась за кошти учнів. В даному закладі предмети викладалися російською мовою. Крім предметів, які викладалися в державних гімназіях, в даному закладі викладалася біблейська історія, єврейська мова та історія.

Білоцерківська єврейська чоловіча гімназія доктора Мітліна була у віданні міністерства народної освіти Росії і під наглядом Київського навчального округу. У цьому закладі було 8 класів. При переході з класу в клас, починаючи з четвертого учні складали іспити. Чоловіча гімназія не мала свого приміщення, заняття проводилися після обіду в приміщенні двокласного єврейського училища по вулиці Бердичівській – 1. У Білоцерківській єврейській чоловічій гімназії доктора Мітліна було 32 вчителі та один писар. Вчителі мали університетську, гімназійну і початкову освіту. В чоловічій єврейській гімназії були вчителі із державної гімназії.

На перше січня 1918 року в даному закладі було 307 учнів, всі вони були іудейського віросповідання. 15 травня 1917 року попечитель Київського навчального округу дозволив доктору Мітліну відкрити жіночу приватну гімназію, яка була також у віданні міністерства народної освіти Російської імперії.

В кінці серпня 1917 року були проведені вступні іспити. Всього до цієї гімназії вступило 200 учениць. Заняття в цьому закладі почалися пізніше як звичайно – 27 вересня (У містечку відзначали єврейське свято). Жіноча гімназія, як і чоловіча, мала 8 класів. Дівчата після її закінчення могли бути домашніми вчителями та виховательками. Приміщення власного жіноча єврейська гімназія не мала, тому навчання проходило після обіду в приміщенні державної чоловічої гімназії. Крім предметів, які вивчаються у жіночій державній гімназії, у закладі доктора Мітліна вивчалась староєврейська та розмовно єврейська мови, єврейська історія та закон Божий. У цьому закладі працювало 19 вчителів, з них: 5 – з вищою університетською освітою, 9 – з середньою гімназійною та початковою освітою, 5 – з середньою спеціальною. 1 січня 1918 року у єврейській жіночій гімназії навчалися 217 учениць, всі були єврейського віросповідання. Як і всі гімназії цей заклад проіснував до 1920 року.

Таким чином, хоча й запізно, але була дана можливість єврейській громаді містечка Білої Церкви навчати своїх дітей в своєму місті. У період 17 – 20 років ХХ ст. у Білій Церкві існувала Польська гімназія. ЇЇ засновником був житель Білої Церкви Йосип Галицький, який мешкав по вулиці Клубній 8. Вона була відкрита 5 вересня 1917 року. Заняття проводилися у приміщенні Білоцерківської державної гімназії у другу зміну. В польській гімназії було 9 вчителів, вони були з різних куточків Російської імперії та Австрії. Викладалися ті самі предмети, що і в чоловічій державній гімназії за винятком польської мови, літератури та історії. Як і всі гімназії проіснувала до 1920 року.

У період української революції вперше в Україні, в Білій Церкві, виникла Українська гімназія ім.. Б.Грінченка. Вона була заснована 22 грудня 1917 року на підставі розпорядження Генерального Секретарства Народної Освіти. В гімназію приймали дітей з 14 років на конкурсній основі. Навчалися учні 4 роки, за які проходили програму 8 класів. Кожен навчальний рік ділився на семестри. Програма в Українській приватній гімназії була такою, як і у всіх закладах державних існувала педагогічна рада. Основна увага приділялася вивченню української мови, літератури та історії. Учні гімназій створили український хор. У гімназії існував драматичний гурток. У 1920 році була закрита радянською владою.

З Білоцерківськими гімназіями пов’язані долі – ряду діячів. Серед них директор Білоцерківської гімназії перший біограф Т. Шевченка Михайло Чалий, відомий композитор Кирило Стеценко, кінорежисер Єжен Деслав, який отримав премію Оскара, письменник Юрій Покос-Будяк, академіки-фізики: Бенціон Вул , Володимир Линник, Антон Комар.

Таким чином, протягом 73 років в Білій Церкві розвивалася гімназійна освіта. До її складу входило 4 гімназії, в яких навчалися різноманітні верстви населення. Гімназії пережили різні етапи розвитку та перетворень, мали періоди розквіту та занепаду.


Прочитано: 11855 раз
[ Назад | Початок | Нагору ]


Головна :: Про гімназію :: Новини :: Фотоальбом

Выпускные альбомы для детского сада и школы


Design © 2008 Shaman Production © 2005-20018 - При передруку, посилання на www.gimnasi1-biltse.com.ua є обов`язковим.
Powered by SLAED CMS © 2005-2007 SLAED. All rights reserved.
Новини Гімназії в форматі RSS
Генерація сторінки: 0.026 сек. і 9 запитів до бази даних за 0.009 сек.