Головна


Меню сайта
Головна
Любіть Україну...
Про наше місто
Новини
Дистанційне навчання
Цивільний захист
Відео
Фотоальбом
Прозорість
Освітня програма
Пошук
Архів новин

Наша адреса
вул. Ярослава Мудрого, 54,
м. Біла Церква,
Київська область,
09107
Тел/факс: 5-19-77

Адреса сайту: http://www.gimnasi1-biltse.com.ua
Електронна пошта: 1gimnasi-bts@ukr.net


Мова сайта

English French German Russian Ukrainian


Календар свят і подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажанняІнформація для батьків
Дитина як психологічне дзеркало сім`ї

Дитина як психологічне

 дзеркало сім`ї

(Батьківський лекторій)

   Усі людські проблеми починаються й закінчуються в сім`ї. Сім`я – це основа збереження культури, етичних норм, традицій народу, соціальної естафети суспільства, основа виживання його та окремої особистості, всебічної підтримки людини.

   У всі часи головні функції сім`ї об`єднувалися навколо однієї – виховання дітей.

Сім`я – це мініатюрне відображення суспільства в цілому. У ній здійснюється соціалізація людини. Досвід, якого вона набуває в сім`ї, визначає її індивідуальну поведінку, створює внутрішню конструкцію реальності, на основі якої особа сприймає навколишнє середовище. Мабуть, невипадково, за даними останніх опитувань серед населення України переважає думка, що найбільший вплив на формування особистості дитини справляє сім`я (34% опитаних -  проти 2%, які надають перевагу школі, і 39% опитаних, які окрім сім`ї, враховують школу, однолітків, книжки та ЗМІ).

Більше того, дослідженнями українських фахівців встановлено, що в Україні 90 - 97% неповнолітніх правопорушників – вихідці з неблагополучних сімей. Кожна п`ята дитина, хвора на невроз, перенесла розлуку з батьками, 60% відстаючих учнів виховуються  у родинах без батька, 80% - у сім`ях з нездоровою психологічною атмосферою.

Також відомо, що ті особи, які у своєму минулому сімейному досвіді мали демократичні стосунки й традиції, зможуть будувати демократичні суспільні інститути.

   Отже, незаперечним є факт впливу психологічного клімату в сім`ї на формування психічного здоров`я дитини. Є дуже багато різних класифікацій стилів батьківського виховання. Вашій увазі пропонується характеристика чотирьох стилів батьківської поведінки (американських психологів), визначених на основі двох параметрів – рівня батьківського контролю та характеру взаємин.

 

Стилі батьківської поведінки

 

 

1

Авторитетний

Високий рівень контролю

 

Теплі взаємини

Визначають та заохочують самостійність своїх дітей.

 

Батьки відкриті до спілкування та обговорення з дітьми встановлених правил поведінки; допускають зміну своїх вимог у розумних межах.

 

Діти дуже добре адаптовані: упевнені в  собі, у них розвинені самоконтроль і соціальні навички, вони добре навчаються в школі та мають високу самооцінку

2

Авторитарний

Високий рівень контролю

 

Холодні взаємини

 

Віддають накази, сподіваючись беззастережного виконання.

 

Батьки закриті для постійного спілкування з дітьми; встановлюють жорсткі вимоги та правила, не допускають їх обговорення; дозволяють дітям лише мінімальну незалежність.

 

Діти,  як правило, не вміють будувати стосунки, боязкі та похмурі, невибагливі та вразливі; дівчатка найчастіше залишаються пасивними та залежними в підлітковому та юнацькому віці; хлопчики можуть стати некерованими та агресивними

3

Ліберальний

Низький рівень контролю

 

 

Теплі взаємини

Недостатньо або зовсім не регламентують поведінку дитини; беззастережна батьківська любов.

 

Батьки відкриті для спілкування з дітьми, але переважає спрямованість комунікації – від дитини до батьків; дітям надають необмежену свободу (за незначного керівництва); не встановлюють  

будь-яких обмежень.

 

Діти схильні до неслухняності та агресивності, у присутності сторонніх поводяться неадекватно та імпульсивно, невимогливі до себе; іноді стають активними, рішучими й творчими людьми

4

Індиферентний

(байдужий)

Низький рівень контролю

 

Холодні взаємини

 

Байдужі до своїх дітей. Не встановлюють жодних обмежень.

 

Батьки закриті для спілкування; обтяжені власними проблемами, не мають сил на виховання дітей.

 

Якщо байдужість батьків поєднується з ворожістю, дитину ніщо не втримає від вияву руйнівних імпульсів та схильності до асоціальної поведінки

Російські ж учені виділяють такі три типи неправильного виховання:

1. Неприйняття, емоційне відторгнення дитини (усвідомлене або неусвідомлене): жорсткі регламентації та контрольні дії, нав`язування дитині певного типу поведінки відповідно до батьківських уявлень про «хороших дітей». Інший полюс відторгнення характеризується цілковитою байдужістю, поблажливістю та браком батьківського контролю.

2. Гіперсоціалізуюче виховання – тривожно-недовірливе ставлення батьків до здоров`я, навчальних успіхів та статусу дитини серед однолітків, а також надмірна занепокоєність її майбутнім.

3. Егоцентричне – надмірна увага всіх членів родини, присвоєння дитині ролі «кумира родини»,  «сенсу життя».

    Неправильні типи виховання можуть призвести як до проблем із навчанням та засвоєнням знань, так і до невротизації дитини.

   Тому найкращим профілактичним засобом мають бути добрі стосунки батьків та дітей, розуміння внутрішнього світу дитини, її проблем, переживань, уміння ставити себе на її місце. Відомо, що не існує готових рецептів та моделей виховання, які можна було б просто, не змінюючи, «застосувати» до своєї дитини.

Але деякі рекомендації щодо виховання не будуть зайвими:

* Повірте у неповторність своєї дитини, у те, що вона – єдина, унікальна, не схожа на жодну іншу й не є вашою точною копією. Тому не варто вимагати від неї реалізації заданої вами життєвої програми й досягнення поставленої вами мети.

Дайте їй право прожити власне життя.

* Дозвольте дитині бути собою, зі своїми вадами, вразливими місцями та чеснотами. Приймайте її такою, якою вона є. Підкреслюйте її сильні сторони.

* Не соромтеся виявляти свою любов до дитини, дайте їй зрозуміти, що любите її за будь-яких обставин. Не бійтеся «залюбити» своє маля: саджайте його собі на коліна, дивіться йому в очі, обіймайте й цілуйте, коли воно того бажає.

* Обираючи засіб виховного впливу, вдайтеся здебільшого до ласки та заохочення, а не до покарання та осуду.

* Намагайтеся, щоб ваша любов не перетворилася на вседозволеність та бездоглядність. Встановіть чіткі межі дозволеного (бажано, щоб заборон було небагато – лише найголовніші) й дозвольте дитині вільно діяти в цих межах.

Неухильно дотримуйтеся встановлених вами заборон і дозволів.

* Намагайтеся впливати на дитину проханням – це найефективніший спосіб давати їй інструкції. Якщо прохання не виконується, треба переконатися, чи воно відповідає вікові та можливостям дитини. Лише тоді можна вдаватися до прямих інструкцій, наказів, що буде досить ефективним для дитини, яка звикла реагувати на ввічливі прохання батьків.

І тільки в разі відвертого непослуху батьки можуть думати про покарання. Покарання має відповідати вчинку, а дитина має розуміти, за що її покарали. До того ж покарання має бути відразу, а не відстрочене. Краще взагалі не карати, ніж карати запізно. Запізнілі покарання нагадують дитині про колишнє, заважають їй змінитися.

Покараний – вибачений. Інцидент вичерпано – сторінку перегорнуто.  Про старі гріхи ні слова. Не заважайте починати спочатку!

   Дитина має боятися не покарання, а того, що вона може прикро вразити вас.

* Не забувайте, що шлях до дитячого серця пролягає через гру. Саме у процесі гри ви можете передати необхідні навички, знання, поняття про життєві правила та цінності, зможете краще зрозуміти одне одного.

* Частіше розмовляйте з дитиною, пояснюйте їй незрозумілі явища, ситуації, суть заборон та обмежень. Допоможіть їй навчитися висловлювати свої бажання, почуття та переживання, тлумачити поведінку свою та інших людей.

* Пам`ятайте, що діти наслідують дорослих. Будьте позитивним взірцем для своїх дітей!

Підготувала   прак. психолог  Качуровська О. Е.

 Прочитано: 3367 раз
[ Назад | Початок | Нагору ]


Головна :: Про гімназію :: Новини :: Фотоальбом

Выпускные альбомы для детского сада и школы


Design © 2008 Shaman Production © 2005-20018 - При передруку, посилання на www.gimnasi1-biltse.com.ua є обов`язковим.
Powered by SLAED CMS © 2005-2007 SLAED. All rights reserved.
Новини Гімназії в форматі RSS
Генерація сторінки: 0.025 сек. і 9 запитів до бази даних за 0.007 сек.